Czarne winogrona PDF Drukuj

Historia

Winogrona uprawiano już 5 tys. lat p.n.e. Uprawa winorośli rozprzestrzeniała się bardzo szybko i zagrażała innym uprawom, dlatego cesarz Dioklecjan wydał dekret zabraniający zakładania nowych winnic i nakazujący zniszczenie połowy istniejących.


Resweratrol – naturalna substancja grzybobójcza

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Illinois w Urbana-Champaign prowadzili badania na grupie związków zawartych w czerwonych winogronach - tzw. flawonoidach. Najbardziej znanym flawonoidem z czerwonych winogron i czerwonego wina jest resveratrol, któremu przypisuje się korzystny wpływ na serce oraz działanie przeciwnowotworowe.

Szczepy winne, będąc narażone na inwazje różnego rodzaju grzybów, wytworzyły własne mechanizmy obronne, polegające na produkowaniu w skórkach i pestkach owoców tzw. resweratrolu – naturalnej substancji o działaniu przeciwgrzybiczym.

Winorośle rosnące w klimacie bardziej umiarkowanym i deszczowym są bardziej podatne na inwazję mikroorganizmów i w konsekwencji produkują więcej resweratrolu niż uprawiane w bardziej słonecznych rejonach. Okazuje się, ze najwięcej tej substancji występuje w czerwonym francuskim winie Bordeaux.

Wina czerwone zawierają duże ilości resweratrolu, gdyż proces ich produkcji polega na długiem procesie fermentacji moszczu, podczas którego następuje ekstrakcja dużej ilości tego związku ze skórek i pestek owoców. Natomiast nieobecność tlenu w butelce zapobiega utlenianiu tej substancji.

W winach białych resweratrol nie występuje, ponieważ są one produkowane z soku winogronowego pozbawionego skórek i pestek.

Rodzynki również nie zawierają resweratrolu, bo zostaje on w nich unicestwiony wskutek działania powietrza i promieni słonecznych podczas suszenia winogron.

Resweratrol występuje oczywiście w skórkach i pestkach świeżych czarnych winogron. Jednak organizm człowieka nie potrafi sam wyestraktować tej substancji ze skórek i pestek winogron w procesie trawienia, wskutek czego resweratrol ze świeżych owoców czarnych winogron jest praktycznie nieprzyswajalny.

Poza tym dostępne w sprzedaży w supermarketach ciemne winogrona zawierają w swoich skórkach niewiele resweratrolu, gdyż owoce te opryskiwane chemicznymi środkami grzybobójczymi, wytwarzają niewiele tej naturalnej substancji przeciwgrzybicznej.

W soku z czarnych winogron występuje znaczna ilość glukozydu resweratrolu, toteż jest bardzo prawdopodobne, że rozkład zawartej w nim glukozy przez florę jelitową umożliwia uwalnianie resweratrolu.

Poza czerwonym winem jedynym pewnym źródłem dobrze wchłanianego resweratrolu są przemielone skórki ze świeżych owoców czarnych winogron, będące składnikiem niektórych naturalnych suplementów diety.


Właściwości przeciwnowotworowe

Spośród wszystkich zbadanych do tej pory substancji pochodzenia naturalnego resweratrol bezsprzecznie należy do tych, które mają największe właściwości przeciwnowotworowe. Resweratrol był pierwszym związkiem pochodzenia żywieniowego, w stosunku do którego (już w 1966 roku) udowodniono zdolność do hamowania trzech etapów niezbędnych do rozwoju raka: inicjacji, promocji i progresji.

Resweratrol, podobnie jak kwercetyna są bardzo silnymi aktywatorami mechanizmów naprawy komórek zwłaszcza w zakresie szkód wywołanych przez wolne rodniki na poziomie DNA.

Resweratrol przeciwdziała licznym procesom o zasadniczym znaczeniu dla rozwoju guzów. Jest on faktycznie bardzo silną substancją przeciwrakową, której sposób działania można porównać do właściwości wielu leków pochodzenia syntetycznego, ograniczających rozrost komórek rakowych.

Badania laboratoryjne przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły, że ma on zdolność przeciwdziałania rozwojowi raka sutka, przełyku i okrężnicy, wywołanego za pomocą chemicznych substancji kancerogennych.

Najnowsze badania wykazują, że resweratrol może unieczynnić białko odpowiedzialne za ochronę komórek rakowych przed terapią antynowotworową np. chemioterapią. Odkryte właściwości tego składnika mogłyby zwiększyć możliwości leczenia nowotworów.

Badania prowadzone przez Lineberger Comprehensive Cancer Center wyjaśniają mechanizm działania resweratrolu. Oznaczono białko NF-kappa B umożliwiające komórkom rakowym przetrwanie chemioterapii. W momencie zablokowania białka NF-kappa B, komórki nowotworowe poddawały się chemioterapii i ulegały zniszczeniu. Udowodniono, że resweratrol efektywnie unieczynnia białko NF-kappa B i działa wyłącznie na zmutowane komórki nowotworowe, nie niszcząc zdrowych.

Jak wykazały badania amerykańskie opublikowane na łamach "The Journal of Agricultural and Food Chemistry", aby skutecznie zwalczać raka, flawonoidy winogronowe muszą działać w zespole.

W pojedynkę nawet najbardziej aktywne z nich nie potrafiły tak wydajnie jak w grupie hamować enzymu potrzebnego komórkom nowotworowym do powielania się i ekspansji. Chodzi tu o enzym o nazwie topoizomeraza II, którego 300-krotny wzrost aktywności towarzyszy przemianie nowotworu w postać złośliwą.

Wynika stąd, że najlepiej jest spożywać prawdziwe czerwone wino lub naturalne suplementy diety zawierające zmielone skórki z czarnych winogron, a nie syntetyczny resweratrol.


Właściwości przeciwmiażdżycowe

Od lat naukowców frapował tzw. "fenomen francuski". Francuzi od lat znani są z zamiłowania do diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe, a pomimo to notuje się wśród nich znikomą zachorowalność na miażdżycę. Okazuje się, że czynnikiem przeciwmiażdżycowym w diecie Francuzów jest czerwone wino, spożywane przez nich w znacznych ilościach.

Resweratrol podwyższa poziom „dobrego” cholesterolu HDL oraz hamuje utlenianie cholesterolu LDL, zapobiegając miażdżycy. Przy dłuższym stosowaniu zawarty w czerwonym winie resweratrol rozpuszcza płytki miażdżycowe osadzone na ściankach naczyń krwionośnych. Jednakże duże spożycie przez Francuzów alkoholu w postaci czerwonego wina sprawia, że często cierpią oni na marskość wątroby.


Działanie przeciwzakrzepowe

Resweratrol przeciwdziała nadmiernemu sklejaniu się płytek krwi, przeciwdziałając tworzeniu się zakrzepów (działanie przeciwzakrzepowe).


Właściwości wzmacniające naczynia krwionośne

Zawarte w czarnych winogronach antocyjany ochraniają ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają ich przepuszczalność, łamliwość, kruchość a reagując z kolagenem zwiększają spójność tkanki łącznej.


Działanie moczopędne, żółciopędne i przeczyszczające

Dzięki związkom mineralnym, z potasem na czele, winogrona działają moczopędnie, czyszczą nerki, regulują pracę wątroby i woreczka żółciowego, a pestki winogron działają pobudzająco na ruch robaczkowy jelit.


Działanie zasadotwórcze

Czarne winogrona wykazują działanie zasadotwórcze, więc są szczególnie polecane cierpiącym na nadkwasotę.


Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

W badaniach laboratoryjnych ciemne winogrona wykazały działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.


Składniki czynne zawarte w ciemnych winogronach i czerwonym winie

Ciemne winogrona są bogate w związki fenolowe, taniny, katecholoaminy, kwasy tłuszczowe i kwasy organiczne (winowy, jabłkowy i cytrynowy). Świeże owoce zawierają sporo łatwo przyswajalnej glukozy i fruktozy. Winogrona czerwone, fioletowe i czarne to źródło antocyjanów, a zielone i żółtawe – flawonów. Czerwone winogrona zawierają kwercetynę, jeden z najsilniej działających przeciwutleniaczy.

Winogrona są niezwykle bogate w witaminy: A, C, PP i inne witaminy grupy B oraz sole mineralne: wapń, fosfor, żelazo, potas, mangan.

Czerwone wino jest również cennym źródłem niealkoholowych polifenoli, wśród których należy wymienić: kwercetynę (wykazującą dodatkowo działanie antywirusowe), katechinę, myricetynę i epigallokatechinę.


Jak dużo pić czerwonego wina?

Wino wpływa zatem korzystnie na nasze zdrowie, pod warunkiem, że pije się je w umiarkowanych ilościach. Najlepiej kierować się dewizą Hipokratesa: Pierwszy kieliszek zapewnia zdrowie, drugi – dobry humor, trzeci – dobry sen, a każdy następny szkodzi.


Nie należy oczekiwać, że jednorazowe lub kilkurazowe zjedzenie jednego z opisanych na tej stronie internetowej warzyw lub owoców wyleczy z jakiejkolwiek choroby, tym bardziej jeżeli warzywa i owoce te nie pochodzą z upraw czystych ekologicznie.

Dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów zdrowotnych bardzo ważna jest systematyczność i regularność spożywania opisanych na stronie zdrowie-z-natury.com owoców i warzyw w większości w surowej postaci. Najłatwiej osiągnąć to uzupełniając odpowiednio zbilansowaną codzienną dietę naturalnymi suplementami diety w postaci skoncentrowanych wyciągów z tych roślin.

Koszty zakupu tych koncentratów również NIE są wysokie, jeśli weźmiemy pod uwagę siłę koncentracji składników czynnych oraz długi okres, na jaki wystarczają te produkty.


Literatura:

dr Karolina Galikowska- Gula, „PIEKNI i MŁODZI, 90-cio LETNI... To proste!”

http://www.rakpiersi.pl/news,id,83,p,10.html Onet.pl, 01.04.2005

http://www.yaacool-uroda.pl/index.php?article=503 Wino a zdrowie, Beate Chmielewski

http://www.pyszneizdrowe.pl/index.php?d=informacje&id=23 źródło: miesięcznik "Zdrowie" (autor: dr inż. Agnieszka Leciejewska, dietetyk)