Granat - owoc życia PDF Drukuj
Spis treści
Granat - owoc życia
Granat - właściwości - strona 2
Wszystkie strony

Nazwa

Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "granae", oznaczającego pestki, które w owocach granatu są jadalne i bardzo soczyste.


Historia i pochodzenie

Owoc granatuOwoc granatu, nazywany także rajskim owocem, pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego oraz z Bliskiego i Środkowego Wschodu. Jest jednym z najdłużej znanych człowiekowi owoców - uprawiano go już 5 tysięcy lat p.n.e. Historycy właśnie w granacie dopatrują się "drzewa życia".

Owoc granatu od pradawnych czasów był wysoko ceniony w medycynie ludowej m.in. ze względu na swoje właściwości odmładzające i zapewniające płodność. W starożytnej Grecji roślinę tę czczono jako świętą, jako symbol wiecznej młodości i płodności. Starożytna medycyna Chin uznawała owoc granatu za źródło długowieczności.

W starożytności granat służył przede wszystkim jako znakomity środek przeciwkrwotoczny. Leczono nim rany, infekcje oraz zapalenia. Przypisywano mu również działanie łagodzące podrażnienia, uszczelniające naczynia krwionośne i pobudzające krążenie.

Dr Karl Otto Jacob i Ludwig M. Jacob podjęli odważną próbę skonfrontowania starożytnych opinii o „cudownych” właściwościach owoców granatowca z wynikami najnowszych badań naukowych. Rozpoczęli oni poszukiwania badań naukowych w dziedzinie prozdrowotnego oddziaływania soku z owoców granatu. Wyniki ich poszukiwań były imponujące i pozytywnie zaskoczyły nawet ich samych. Okazało się, że owoc i sok z granatu doczekał się ponad 200 badań naukowych potwierdzających niezbicie przypisywane mu w medycynie ludowej i naturalnej właściwości lecznicze. Obecnie na temat granatu ukazuje się mnóstwo pozytywnych publikacji naukowych i medycznych.


Składniki i substancje czynne owocu granatu

Owoc granatu jest bogaty w witaminy: A (beta-karoten), C (kwas askorbinowy), E (alfa-tokferol), B1 (tiamina), B3 (niacyna), B6 (pirydoksyna) oraz wapń, potas, żelazo, cynk, miedź i selen. Zawiera również błonnik, białko, taninę i kwasy organiczne (głównie cytrynowy).

Nie należy oczekiwać, że jednorazowe lub kilkurazowe zjedzenie jednego z opisanych na tej stronie internetowej warzyw lub owoców wyleczy z jakiejkolwiek choroby, tym bardziej jeżeli warzywa i owoce te nie pochodzą z upraw czystych ekologicznie.

Dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów zdrowotnych bardzo ważna jest systematyczność i regularność spożywania opisanych na stronie zdrowie-z-natury.com owoców i warzyw w większości w surowej postaci. Najłatwiej osiągnąć to uzupełniając odpowiednio zbilansowaną codzienną dietę naturalnymi suplementami diety w postaci skoncentrowanych wyciągów z tych roślin.

Koszty zakupu tych koncentratów również NIE są wysokie, jeśli weźmiemy pod uwagę siłę koncentracji składników czynnych oraz długi okres, na jaki wystarczają te produkty.


Właściwości antyoksydacyjne, neutralizujące stres oksydacyjny.

Przeciwutleniacze zawarte w granatach pomagają zneutralizować wolne rodniki, tworzące się pod wpływem różnych czynników środowiskowych, chroniąc tym samym komórki naszego organizmu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.


Pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy - polecany przy niewydolności serca, nadciśnieniu, miażdżycy, zakrzepicy

Owoc granatu ma bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wzmacnia pracę serca i obniża ciśnienie tętnicze krwi, reguluje poziom cukru we krwi. Dwa serca z nasion granatuPotwierdzono naukowo skuteczność działania soku z granatu przeciwko wolnym rodnikom, procesom zapalnym, a także chorobom serca i układu krążenia o podłożu miażdżycowym. Granat wyraźnie poprawia ukrwienie i przepływ krwi w mięśniu sercowym oraz redukuje złogi oraz zwapnienia w tętnicy szyjnej u pacjentów z chorobą wieńcową. Ponadto odkryto, że sok z owoców granatu przeciwdziała zmniejszaniu stężenia flawonoidów w organizmie, które mają za zadanie uszczelniać naczynia krwionośne, zapobiegać zwapnieniu tętnić i zatorom żylnym. Udowodniono naukowo, że granat ma działanie ochraniające naczynia krwionośne i makrofagi we krwi.


Właściwości regulujące metabolizm – polecany przy cukrzycy i wysokim poziomie cholesterolu

Z uwagi na swoje właściwości ochronne i uszczelniające naczynia krwionośne, które u diabetyków są szczególnie i wyjątkowo zagrożone, jest im szczególnie polecany, gdyż nie podwyższa poziomu stężenia glukozy, cholesterolu, tłuszczów i kwasów tłuszczowych we krwi, a wręcz wpływa pozytywnie na ich poziom i wyraźnie zmniejsza stres oksydacyjny w naczyniach krwionośnych.

Po 3 miesięcznym okresie picia koncentratu z soku granatu u osób wymagających stosowania insuliny poziom cukru we krwi uległ obniżeniu. Sok miał pozytywny wpływ na przemianę cholesterolu całkowitego u diabetyków z zaburzeniami metabolicznymi tłuszczów (hiperlipidemią) oraz nadmiernym poziomem cholesterolu we krwi (hipercholesterolemią).


Owoc granatu

Udane życie seksualne i płodność – polecany przy zaburzeniach erekcji

Panuje opinia, że owoc granatu jest afrodyzjakiem. Dzięki badaniom naukowym potwierdzono, że zawarte w granatach substancje czynne rzeczywiście mają pozytywny wpływ na potencję mężczyzn,  redukują zaburzenia erekcji,  pobudzają libido i podnoszą doznania erotyczne.


Właściwości regenerujące, bakteriostatyczne, przeciwzapalne - polecany przy trądziku oraz jako środek odmładzający

Już przed tysiącami lat owoce granatowca były uważane za symbol wiecznej młodości. I słusznie, bowiem naukowcy potwierdzają, że te czerwonawe owoce zawierają wysoce skuteczne substancje spowalniające proces starzenia.

Większość naukowców uważa, że przedwczesne starzenie spowodowane jest oksydacyjnymi uszkodzeniami komórek i ich genomów przez wolne rodniki. Potwierdzają to wyniki różnych badań naukowych. W owocach granatu występują duże ilości zaliczanych do barwników roślinnych flawonoidów oraz wiele cennych witamin, które mają działanie przeciwutleniające. Przeciwutleniacze te wychwytują, wiążą i unieszkodliwiają wolne rodniki, chroniąc tym samym komórki naszego organizmu przed uszkodzeniem przez te agresywne molekuły.

Substancje czynne, jak witaminy A, C i E, potas, cynk, miedź, selen również przeciwdziałają wolnym rodnikom i sprawiają, że skóra staje się piękna. Badania przeprowadzone przez Ramban Medical Centers w Hajfie udowodniły, że owoc granatu ma trzy krotnie wyższe stężenie przeciwutleniaczy niż czerwone wino czy zielona herbata, które słyną ze swoich właściwości antyoksydacyjnych.

Olej zawarty w jego pestkach posiada rzadko występujący w naturze, mocno skoncentrowany kwas punikowy, zaliczający się do kwasów tłuszczowych omega 5, które także niszczą wolne rodniki.

Granat działa pozytywnie na skórę gdyż:

  • działa antyoksydacyjnie, czyli chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,
  • aktywuje procesy regeneracji skóry i przyspiesza gojenie podrażnień,
  • stymuluje fibroblasty (komórki tkanki łącznej) do syntezy kolagenu i elastyny, w efekcie czego następuje wygładzenie zmarszczek, wzrost gęstości i elastyczności skóry,
  • nawilża, zwiększa elastyczność i jędrność skóry,
  • odżywia i rewitalizuje skórę zmęczoną i przedwcześnie starzejącą się,
  • działa delikatnie ściągająco i zmniejsza pory,
  • działa przeciwzapalnie, odkażająco i bakteriostatycznie,
  • wspomaga gojenie trądzikowych stanów zapalnych,
  • poprawia ukrwienie i koloryt skóry.

Granat - owoc życia - 2 strona artykułu (kliknij tutaj)